Marta Wryk

Marta Wryk, z wykształcenia mezzosopranistka, mająca w dorobku ponad 40 ról operowych na scenach Europy i USA, angażuje się również w edukację obywatelską przy pomocy sztuki. Wierzy, że ekspresja artystyczna jest czymś wspólnym dla wszystkich ludzi, zatem powinniśmy z niej korzystać i starać się ją wzmacniać, dążąc tym samym do stworzenia bardziej wyrozumiałego i empatycznego społeczeństwa.

W czasie festiwalu zostanie nam zaprezentowany muzyczno-kabaretowy projekt zatytułowany „Nowoczesna dziewczyna. Muzyczna opowieść o kobietach w Polsce i Niemczech w okresie międzywojennym”. Dziś okres ten wydaje się być lustrem, w którym odbijają się ważne współcześnie pytania: Jak rozwinęliśmy, jako obywatele i obywatelki, dorobek tamtych czasów? Co przetrwało, a co zostało utracone?
Dzięki świadomemu odbiorowi piosenek kabaretowych, będziemy mieli okazję odpowiedzieć sobie na te pytania, jak również spojrzeć refleksyjnie na społeczne i polityczne procesy, rozgrywające się wokół nas.

Niezwykła formuła koncertu łączy w sobie muzyczne przeboje tamtych czasów wykonywanych przez Panią Martę oraz uznanego w Polsce i za granicą kompozytora i pianisty Tomasza Prasqual’a, wraz z opowieścią snutą przez Annę Kowalczyk, autorkę bestselleru „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich“. Koncert jest współorganizowany przy współpracy z Europolis Köln e.V.

Ania Broda

Ania Broda - kompozytorka, autorka tekstów, aranżerka, multiinstrumentalista i wokalistka posługująca się techniką białego śpiewu – techniką wokalną typową dla muzyki ludowej. Już w szkole średniej pasjonowały ją jazz oraz muzyka klasyczna. Wiele lat swojego życia zajmowała się polską muzyką tradycyjną, a od ponad dekady komponuje własne, autorskie brzmienia. Od 2011 r. nagrywa i koncertuje z autorskimi i około-folkowymi projektami muzycznymi. Wiele wspaniałych utworów powstało we współpracy z zespołami takimi jak Bractwo Ubogich, Kapela Brodow czy grupa Sploty. Tworząc w dużej mierze z myślą o dorosłych odbiorcach nie zapomina jednak o najmłodszych, do których to właśnie skierowane są jej liczne kompozycje.
Pani Anna pracuje nad bardzo różnorodną w formie muzykę autorską, będącą unikalnymi kompozycjami inspirowanymi muzyką tradycyjną, folkiem, jazzem oraz wieloma innymi oryginalnymi brzmieniami. Jej muzyka nie wyznacza granic, uwielbia łączyć siłę wyśpiewywanych słów z dynamiczną wokalizą oraz magią nieoczywistych melodii. Jak mówi sama kompozytorka: „Inspiracją jest dla mnie piękna poezja – szczególnie ta nieobliczalna i zagadkowa, w której dźwięczą słowa. W muzyce szukam nastrojów, kolorów, tajemnic. Każda moja nowa płyta to oddzielna bajka”.

W trakcie Festiwalu STN:ORT będziecie miały i mieli okazję uczestniczyć w koncercie Pani Anny Brody. Spotkacie ją najprawdopodobniej w towarzystwie któregoś z licznych, fantastycznych instrumentów, jak chociażby cymbały.

Tomek YomaY Kapitańczyk (SZA!)

Tomek YomaY Kapitańczyk to poznański muzyk występujący solowo oraz w duecie, będący jednocześnie wokalistą i gitarzystą Zespół SZA!. Miał on również okazję pracować w poznańskim Radiu Afera, najstarszej niepublicznej rozgłośni w stolicy wielkopolski. Jako samouk zawsze podążał za swoimi zainteresowaniami, co pomogło mu w osiąganiu licznych sukcesów w kręgu swoich zainteresowań z muzyką na czele. Tomek został wielokrotnie wyróżniony za swoją twórczość m.in. na festiwalach w Brwinowie, Myśliborzu, a także na Festiwalu Piosenki Kabaretowej w Poznaniu. Uczestniczył także w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Prócz tego brał udział w wielu wydarzeniach na terenie Łęczycy, Szklarskiej Poręby, Rydzyniu Podlaskim, Oleśnie, Dierżoniowie, Krakowie i innych miastach na terenie całego kraju!
Jak już wspomnieliśmy, Tomek YomaY Kapitańczyk, prócz kariery solowej i w duecie, ma również przyjemność występować wraz z zespołem SZA!. W swoich kompozycjach łączą oni melodyjny jazz z ciężkim brzmieniem gitarowym. Dzięki swojemu niebanalnemu stylowi tworzą muzykę, o której ciężko zapomnieć. Zespół jest laureatem licznych nagród, jak chociażby I miejsce w konkursie organizowanym przez Estradę Poznańską Nowe Nurty w 2015 roku, specjalne wyróżnienie podczas X Wielkopolskiego Przeglądu Kapel Gitarowych w Mosinie (w trakcie którego gitarzysta SZA!, Marek Baczyński, został uznany najlepszym gitarzystą całego festiwalu), czy też II miejsce i Nagrodę Publiczności na 31. Międzynarodowym Festiwalu "Wszyscy Śpiewamy na Rockowo" w Ostrowie Wielkopolskim.

Kwartet Wiejski

„Kwartet Wiejski” powstał z inicjatywy czwórki pasjonujących ludzi, dla których bezpośrednią i główną inspiracją w tworzeniu jest wiejska tradycja oraz wywodząca się z jej kręgów muzyka wsi polskiej. Choć w największym stopniu fascynują ich melodie z jakimi mają szansę zetknąć się w obrębie naszego kraju, nie omieszkają również czerpać z tradycji muzycznych innych części Europy w tym także z kultury Żydów czy Romów oraz wielu grup etnicznych. Nigdy nie ustają w swoich poszukiwaniach, uważając, że każda tradycja wciąż ma nam wiele do opowiedzenia.

Muzycy koncertują zarówno na rodzimych scenach, jak i za granicą. Za szczególnie cenne uważają oni żywe przekazywanie tradycji ludowych, co realizują nie tylko kultywując muzykę ale także posługując się techniką tańca czy obrzędowością. Każdy z członków zespołu ma na swoim koncie duży, indywidualny dorobek artystyczny i liczne nagrody muzyczne. Mają także swoje indywidualne dziedziny poszukiwań artystycznych, inspiracji twórczych i działalności warsztatowe.

W trakcie Festiwalu będziemy mieli przyjemność ugościć członków i członkinie „Kwartetu Wiejskiego”, w którego skład wpisują się Alicja Hałas, Jacek Hałas, Robert Wasilewski oraz Ewa Wasilewska, grających na wielu z rzadka już występujących instrumentach. Biorąc udział w wydarzeniu uczestnicy będą mieli okazję posłuchać brzmienia instrumentów takich jak lira karbowa, utegardon, flety pasterskie czy cymbały. Gwarantujemy wam że uczestnictwo w ich koncercie stworzy nam atmosferę dawnych zabaw odbywających się w rytm brzmienia kapel wiejskich muzykantów.