Gościnność – lokalne historie z Sztynortu i z pałacu w Sztynorcie
z Dawidem Dacko i innymi (PL, ENG, DE)
8.08.-14.08. / Centrum Informacyjne / 12:30, 15:30
Kuratorskie oprowadzanie o historiach gościnności w Sztynorcie, w pałacu i w jego otoczeniu. Dla osób, które dopiero poznają Pałac w Sztynorcie oraz dla powracających, którzy są ciekawi historii z nowej perspektywy.
Café Lyrik (DE, PL)
Polsko-niemiecka kawiarnia poetycka z Maćkiem Kleinschmidtem
9.08.-13.08.2022 / Scena przy Pałacu / 16-17
Mathias Kleinschmidt, znany jako Matzek, miłośnik poezji, muzyk, a jeszcze niedawno nauczyciel niemieckiego, filozofii i muzyki w Berlinie, zaprasza niemieckich i polskich pasjonatów liryki na jedyną w swoim rodzaju Café Poesie. Matzek jest również członkiem Lehndorff-Gesellschaft Steinort, e.V.
W miłej atmosferze spotkamy się, aby czytać, dzielić się i delektować wierszami naszych ulubionych poetów i zaszczepić je muzyką fortepianową. Matzek zaprosił kilku specjalnych gości z okolicy i spoza niej, którzy dołączą do niego po drodze. Program dnia warsztatów:
09.08.: Warsztaty o rytmie, rymie i harmoniach wokalnych
10.08.: Czytanie Georga Trakla, Mathias Kleinschmidt (Niemcy), gość: Prof. dr hab. Wojciech Lukowski, Giżycko (Polska)
11.08.: Ernst Wiechert Reading, język niemiecki i polski, goście: Oliver i Renata Geis (Speyer/ Pierkunowo)
12.08.: Warsztaty: rytm, rymy & harmonie wokalne
13.08.: Warsztat: rhythm, rimes & vocal harmonies
 Warsztaty kompozytorskie z Anią Brodą (PL)
Wtorek, 09.08.2022 / Scena pod Pałacem / 10-11.30
Na tym warsztacie Ania Broda zabierze nas w podróż do napisania piosenki – wspólnie lub indywidualnie. Jak przejść od doświadczenia, wspomnienia, melodii czy uczucia do piosenki, którą można się dzielić dziś i w przyszłości? To warsztat dla wszystkich, którzy pasjonują się sztuką piosenki – zarówno dla zupełnie początkujących, jak i doświadczonych muzyków.
Ania Broda – cymbalistka, wokalistka i multiinstrumentalistka, posługująca się techniką białego śpiewu. Komponuje muzykę autorską, interpretuje muzykę tradycyjną w indywidualnym stylu muzycznym, wydaje publikacje dedykowane dzieciom i dorosłym. Współtworzyła zespoły Bractwo Ubogich i Kapela Brodów. Członek zespołu Sploty, użycza swojego głosu i brzmienia w wielu wyjątkowych projektach z wyjątkowymi artystami. Od 2011 roku nagrywa i koncertuje z własnymi i około-folkowymi projektami muzycznymi.

O gościnności. Warsztaty kreatywne z elementami improwizacji
Z DUO Marta Wryk i Tomasz Prasqual (PL, DE, ENG)

Środa, 10.08.2022 / Mesa / 10-14:00

Wokalistka Marta Wryk oraz kompozytor Tomasz Prasqual serdecznie zapraszają na ich warsztaty kreatywne: Czy muzyka, taniec, pisanie wierszy czy malowanie mogą dać nam klucz do rozwiązywania codziennych problemów w pracy czy rodzinie i konfliktów międzyludzkich? Oczywiście! W każdym z nas przecież drzemią talenty artystyczne. Ich odkrycie pomoże nam nie tylko odczuć przyjemność z bycia kreatywnym, ale także pozwoli nam myśleć nieszablonowo i znajdywać odpowiedzi i rozwiązania tam, gdzie ich wcześniej nie widzieliśmy.

Tematem tegorocznego festiwalu ST:ORT jest „Gościnność” i to właśnie nad tym tematem chcielibyśmy się pochylić poprzez zabawę z dźwiękiem, ruchem, słowem i obrazem. Co oznacza dla was bycie gospodarzem a co bycie gościem? Jakie wezwania niosą ze sobą obie sytuacje? Gdzie czają się zarzewia konfliktu i jak ich uniknąć? Na te pytania odpowiedzi szukać będziemy poprzez szereg lekkich i często zabawnych ćwiczeń z różnych artystycznych dziedzin.

Na warsztaty zapraszamy absolutnie wszystkich, którzy chcą są ciekawi obudzenia swojego artystycznego potencjału i którzy chcieliby zgłębić temat gościnności – dzieci, dorosłych, seniorów, osoby z niepełnosprawnościami. також вітаються люди, які не володіють польською мовою. Sztuka i kreatywności nie znają wszak granic wieku i języka!

DUO Marta Wryk i Tomasz Prasqual

Mieszkający w Kolonii mezzosopranistka Marta Wryk oraz kompozytor i pianista Tomasz Prasqual współpracują jako duet muzyczny, w relacji kompozytor-śpiewaczka oraz w wielu projektach z zakresu edukacji muzycznej. Muzycy wyśpiewali sobie drogę do serc kolońskiej publiczności, gdy w czasie pandemii dali koncert z okna domu słynnego choreografa Baletu of Difference, Richarda Siegala. Tłum śledził to wydarzenie ze swoich okien, balkonów, samochodów i z ulicy. Nagrane smartfonami filmy z tego koncertu zostały wykorzystane podczas internetowej wystawy zorganizowanej w ramach festiwalu Stn:ort 2020 Lato Okien. W tym roku duet zawita w Sztynorcie z koncertem „Nowoczesna dziewczyna. Muzyczna opowieść o kobietach w Polsce i Niemczech w okresie międzywojennym”. Jako duet kompozytorsko-śpiewaczy artyści ściśle współpracowali nad kompozycjami Tomasza Prasquala Rozmowy o śmiercioraz Rozmowy o miłości(wykonania miały miejsce w sali NOSPR w Katowicach, w Kolonii i Berlinie). Jako edukatorzy muzyczni wspólnie prowadzili projekty “Jak brzmi wolność?” i “Widoczne głosy” na zlecenie Opery w Bonn, a także liczne warsztaty kreatywności i improwizacji. Artyści uważają bowiem, że misją sztuki jest nie tylko komentowanie rzeczywistości, ale także budzenie pasji i kreatywności we wszystkich ludziach.

https://www.martawryk.com/projekty/?lang=pl

https://www.prasqual.org

 

„Zmysły na gościńcu- spacer sensoryczny”Z Krystyną Buzarewicz (PL, DE)

Czwartek, 11.08.2022 Scena Pałacu Startowego 12-14:00

Poznacie znaczenie słowa antropocen, gościniec, postaci oraz przysłowia związane ze zmysłami i gościnnością. Zaserwuję wam ciekawą porcję wiedzy o zmysłach. Doświadczycie różnych sposobów wyostrzania wzroku, smaku, zapachu, słuchu, dotyku, uważności w praktyce. Mam nadzieję, że po tym spacerze wasze życie będzie lepiej smakować.

Wymagania: wygodne buty, ubiór.

Zgłoszenia najlepiej droga mailową: krystyna(dot)buzarewicz(at)gmail(dot)com

Prowadząca: Krystyna Buzarewicz, coach ICI, trenerka kompetencji miękkich, biografistka. Od 2011 r prowadzę procesy cochingowe, warsztaty, wykłady i spacery biograficznno-sensoryczne.

Półkowniczki – literackie spotkanie w kręgu
Z Justyną Artym (PL, ENG) 

Piątek, 12.08.2022 Scena przy pałacu 12-14:00

Półkowniczki – fot. Tobiasz Brakoniecki

Grupa twórczych kobiet Półkowniczki zaprasza wszystkich chętnych płci obojętnej na otwarte spotkanie w kręgu. Można przeczytać swój tekst związany z tematem, można się wypowiedzieć, można też tylko się przysłuchiwać. Nie wprowadzamy podziału na czytających i publiczność. Chcemy, żeby każdy uczestnik usiadł z nami, słuchał nas z bliska i sam mógł zabrać głos. W ten sposób zaprezentujemy nie tylko naszą twórczość, ale też wartości. Naszą jakością jest nie tylko literatura, ale i umiejętność empatycznego, aktywnego słuchania siebie nawzajem, przyjmowanie z otwartością, wymiana doświadczeń, myśli i inspiracji. Na czas spotkania stworzymy mikrospołeczność osób różniących się wiekiem, historią życia, może nawet poglądami, za to ciekawych drugiego człowieka i gotowych na uważną obecność.
*

Gościnność – temat przewodni tegorocznego festiwalu w Sztynorcie jest niezwykle aktualny. Podejmiemy go w naszych tekstach i rozważaniach. Jak wygląda gościnność naszego społeczeństwa na granicy polsko-białoruskiej, a jak na polsko-ukraińskiej? Czy jako jednostki umiemy przyjąć gościa-Innego z całą jego złożonością? A może, z drugiej strony, opowiemy o naszym doświadczeniu bycia gościem – wszak na Ziemi gościmy tylko przez jakiś czas. Czy umiemy uszanować tę wielką Gospodynię? Cokolwiek kojarzy nam się z hasłem GOŚCINNOŚĆ, niech zostanie wypowiedziane na tym spotkaniu. Zapraszamy z tekstami lub bez.

 

Justyna Artym – pisarka, artystka wizualna, autorka książki „Bajki i mity”, uczestniczka wystaw i akcji artystycznych. Współzałożycielka, prowadząca i organizatorka cyklu spotkań literacko-muzycznych Olsztyński Literacki Miesięcznik Mówiony, grupy twórczych kobiet Półkowniczki oraz innych wydarzeń kulturalnych i spotkań autorskich.

 

Warsztaty tańca ludowego.
Z Jackiem i Alicją Hałas oraz Robertem i Ewą Wasilewskimi (PL, ENG)

Sobota, 13.08.2022 Scena Pałacowa 15:30-16:30


Dołącz do Kwartetu Wiejskiego, aby poznać i spróbować tańców ludowych z Polski Południowej i nie tylko. Muzyczni nomadzi Jacek i Alicja wraz z Robertem i Ewą przygotują Was do własnego wieczornego koncertu na scenie pałacowej. Nauczą Was autentycznych, tradycyjnych ruchów do melodii, które później zagrają. Wprowadzą Was w odpowiedni nastrój, byście mogli cieszyć się atmosferą wiejskich przyjęć w Europie. Przyjdź z otwartym umysłem i roztańczonymi stopami i przenieś się w inną rzeczywistość.

Wśród różnorodnych działań artystycznych Alicja i Jacek Hałasowie badają i praktykują taniec procesyjny, taniec wirowy, tradycje wędrownych śpiewaków; regularnie prowadzą zajęcia warsztatowe i edukacyjne. Para od wielu lat podróżuje po Europie, by spotykać się i współpracować z innymi artystami oraz dzielić się własną wiedzą. Przez pewien czas podróżowali nawet z własną jurtą.

Ewa i Robert Wasilewscy to muzycy, twórcy teatralni, badacze i działacze społeczni. Są założycielami odnoszącego sukcesy zespołu etno-fusion Transkapela oraz scenografii teatralnej Stodoła Chochół na Mazurach, koło Szczytna.

 

Zaungast – Program Sztuki Publicznej
Paulina Mazurek, Michał Tokarz, Anna Cyran, Eden Darskx, Adrianna Iwanejko, Urszula Małecka, Hubert Tubacki

08.-14.08.2022 Płoty w Pałacu Sztynort 10-17:00

W ramach rezydencji artystycznej artyści Zaungast z 2022 roku zapraszają gości Festiwalu STN:ORT do codziennego asystowania lub przyłączenia się do nich w twórczej reimaginacji ogrodzeń budowlanych, które obecnie otaczają wiele zabytkowych budynków wokół pałacu w trakcie ich renowacji.

 

Bransoletki Kumihimo – Zrób własną pamiątkę STN:ORT i podziel się przyjaźnią.
Z Wiktorią Dacko i Zuzanną Kleban

08.-14.08.2022 Scena przy pałacu 10-11:00
16-17:00

Tradycja kumihimo wywodzi się z japońskiej sztuki plecenia, gdzie samo kumihimo oznacza zebrane nici. Poprzez zaplatanie – kiedyś na krosnach, dziś na dysku, stosując określone kombinacje ułożenia nici, uzyskujemy wielobarwne bransoletki.

Oprócz zaplatania nici, można nimi łączyć ludzi. Jeśli chcesz, podaruj je bliskiej osobie lub nawet nieznajomej. Możesz też wykonać gest gościnności i powiesić ją na siatce połączeń, aby każdy mógł ją zobaczyć. W ten sposób powstanie sieć anonimowej gościnności, która będzie stanowiła pewnego rodzaju więź zdobiącą teren festiwalu.